En drømmeeffekt – endelig i en praktisk udgave!
Card Sword er en af de helt store klassikere inden for scenemagien – og efter vores mening også en af de stærkeste korteffekter, der findes:
En tilskuer vælger et kort, som blandes tilbage i spillet. Kortene kastes op i luften – og midt i hele kaskaden spidder tryllekunstneren det valgte kort med et sværd!
Det er enkelt at forstå, fantastisk visuelt og en effekt, som vi er mange tryllekunstnere, der gennem tiden har drømt om at eje og optræde med.
Der har bare altid været ét problem: sværdet!
De traditionelle kortsværd er pænt besværlige at transportere, ligner ofte mere en tryllerekvisit end et rigtigt sværd – og er ærlig talt ikke særlig praktiske for den arbejdende tryllekunstner.
Det har Taylor Hughes og Vanishing Inc. nu gjort noget ved med Sky Catch.
Sværdet er ganske enkelt erstattet af en teleskopisk gribetang – den slags man bruger til at samle noget op fra gulvet eller fiske fjernbetjeningen frem bag sofaen. Det gør med det samme rutinen både sjovere og mere nutidig. Publikum ved præcis, hvad det er, og den lidt aparte rekvisit giver samtidig masser af muligheder for god comedy.
Men det geniale er, at ændringen ikke kun handler om præsentationen.
Sky Catch er samtidig blevet lettere, mere praktisk og på flere måder stærkere end det klassiske Card Sword.
Du kan nemlig udføre nummeret med tilskuerens signerede kort. Ingen palmering, ingen besværlig ladning og ingen krævende fingerfærdighed. Faktisk er dette formentlig en af de letteste versioner af kortsværdet, vi nogensinde har set.
Taylor Hughes har gennemtænkt detaljerne – også for den professionelle artist. Affaldstangen kan foldes sammen under transport og fylder derfor forbavsende lidt i tasken i forhold til, hvor stor effekten er foran et publikum.
Du får naturligvis adgang til Taylor Hughes' komplette rutine med alle hans tips, finesser, jokes og gennemprøvede detaljer.
Sky Catch er med andre ord den slags nummer, vi holder særligt meget af: Det fylder forholdsvis lidt i bagagen, er enkelt at udføre og kan spille enormt stort. Taylor har det fast med som afslutningsnummer og har vist det for publikum fra 50 til 5000 personer.